Ovo je fantastičan prirodni lijek za sinuse i kašalj!

Bosiljak kao lijek stimuliše imunitet da luči citokine, koji također suzbijaju upalu i ublažavaju njene simptome. Pomaže liječenju bakterijskih infekcija urogenitalnog trakta.

Naime u Indiji ova blagotvorna začinska biljka ima posebno mjesto i smatraju je svetom. U Egiptu vezuju je za prve faraone. Na Balkanu se bosljak kao začin dosta koristi u pripremi brojnih domaćih jela, tako da slobodno možemo reči da se ovdje i udomaćio.

Da biste u potpunosti iskoristili dragocjene ljekovite sastojke ove začinske biljke, konzumirajte je isključivo u sviježem stanju. Jednostavno je dodajte salatama i jelima od povrća, ili ubacite nekoliko listića u omiljeni frape od povrća. Najbolja preporuka je da napravite blagi čaj od bosiljka.

Bosiljak kao lijek

Bosiljak se koristi za umirenje živaca, grčeva u želucu, lakše mokrenje, liječenje astme i zapaljenje bubrega. Koristi se, također za poboljšanje apetita i protiv nesanice. Sjemenkama bosiljka liječe se mokraćni organi.

Bosiljak kao lijek stimuliše imunitet da luči citokine, koji također suzbijaju upalu i ublažavaju njene simptome. Budući da ekstrakt ove biljke uspješno suzbija patogene, može biti od velike pomoći u liječenju bakterijskih infekcija urogenitalnog trakta.

Istraživanja su pokazala da eterično ulje bosiljka snižava nivo glukoze u krvi, kao i nivoe triglicerida i holesterola. Naime, glukoza je jedan od glavnih nutrijenata potrebnih za normalnu i neometanu funkciju organizma.

Bosiljak je višestruko koristan, naime on sadrži fenole, koji posjeduju snažno antioksidantno dejstvo. Stoga se, kako smatraju stručnjaci, ova biljka pokazala kao odlična prevencija kad je riječ o malignim oboljenjima.

Treba napomenuti i to da ljubičasti bosiljak sadrži mnogo više fenola od zelenog, koji se mnogo češće koristi. Ova biljka obiluje i flavonoidima, uključujući vicenin, orientin, eugenol i antocijanine. Također u sebi ima moćne antioksidante koji štite ćelije od oksidativnog stresa.

Svježi listovi bosiljka su odličan izvor vitamina A. On čuva zdravlje očiju, kao i vitamina C i K, te željeza, kalijuma, magnezijuma i mangana.

Bosiljak za sinuse

Bosiljak je jedan od najučinkovitijih predstavnika u liječenju prehlade. Kod začepljenog nosa inhaliranje čajem od bosiljka može mnogo da pomogne. Kada voda prokuha, dodajte malo bosiljka (začin ili u grančicama). Za inhaliranje, čaj bi trebao da bude topao, a stavlja se u plastičan inhalator sa špricom za vodu, koji se nakon upotrebe dobro opere, a možete i vodu s bosiljkom staviti u zdjelu i prekriveni peškirom nagnuti se nad zdjelu.

Bosiljak je dobar za inhalaciju, jer je bogat eteričnim uljima koja otpušavaju nos i olakšavaju drenažu. Kod problema sa sinusima efikasna je i emulzija sa mentolom, a posebno se preporučuje djeci.

Čaj od bosiljka

Za bosiljak čaj uzimaju se stabljike zajedno sa listovima sušene biljke. Jednu kafenu kašičicu biljke preliti sa 250 ml provrele vode, nakon desetak minuta procjediti. Pijte ga dok je topao.

Čaj od bosiljka pije se pomalo, po nekoliko malih šoljica dnevno, najduže 8 dana, zatim se treba napraviti pauza od dvije sedmice, pa se opet može nastaviti sa liječenjem.

Izvor: narodnilijek.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *